BRANŻOWE CENTRUM UMIEJĘTNOŚCI – BCU
We wrześniu 2023 roku weszły w życie przepisy, a ściślej ujmując ustawa z dnia 30 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 2005), tworzące podstawy prawne do tworzenia i funkcjonowania branżowych centrów umiejętności. To nowy rodzaj publicznej lub niepublicznej placówki umożliwiającej uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę takich kwalifikacji, a także wspierające współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami.
Branżowe Centrum Umiejętności jest pewnego rodzaju nowością w systemie oświaty, wykraczającą poza dotychczasowe tradycyjne modele szkolenia, kształcenia i doskonalenia zawodowego.
BCU dla branży płytek ceramicznych jest przedsięwzięciem ogólnokrajowym, realizowanym wspólnie z: Polską Unią Ceramiczną, zrzeszającą największych producentów płytek ceramicznych w Polsce jak Ceramikę Paradyż, Cersanit, Tubądzin, Cerrad, Grupą Końskie, Marazzi Poland, a Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie oraz Starostwem Opoczyńskim. Lokalizacja BCU została wyznaczona i zaakceptowana przy Zespole Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie.
Polega ono na budowie nowej inwestycji przy Zespole Szkół Powiatowych, zakupie wyposażenia sal dydaktycznych, ale przede wszystkim laboratorium oraz funkcjonowanie poprzez prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Skierowane jest do uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców, pracodawców i pracowników, a także do absolwentów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do podjęcia nauki w tej formie, a tym samym szybszego wejścia tych osób na rynek pracy w zakładach ceramicznych.
Pracodawcy będą mogli kierować pracowników do nowego rodzaju placówki, tj. BCU, która będzie zaawansowaną technologicznie placówką kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej dziedzinie zawodowej.
BCU ma za zadanie przygotować i przystosować potencjalnych pracowników pod potrzeby pracy w zakładach przemysłu płytek ceramicznych.
Rodzaje działalności:
- Edukacyjno – szkoleniowa: branżowe szkolenia zawodowe, przygotowanie nowych kwalifikacji sektorowych, kursów przygotowujących i końcowych egzaminów zawodowych
- Wspierająca: współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami
- Innowacyjno – rozwojowa: upowszechniającą wiedzę, innowacje i nowe technologie oraz transformację ekologiczną i cyfrową
- Doradczo – promocyjna: wspierającą realizację doradztwa zawodowego dla uczniów i aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów studiów
Dzięki działalności BCU szkoły i uczelnie będą miały szybki dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych i do innowacji. BCU będzie również prowadziła działania wspierające realizację doradztwa zawodowego dla uczniów i aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów studiów. BCU uzupełni istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego i wyższego.
Osoba, która uzyska zaliczenie branżowego szkolenia zawodowego, otrzyma branżowy certyfikat umiejętności. Zgodnie z nowymi przepisami, BCU będzie mogło także prowadzić kursy przygotowujące do uzyskania kwalifikacji dotyczącej edukacji pozaformalnej (tzw. kwalifikacji sektorowych).
Osoba, która ukończy taki kurs i zda stosowny egzamin przeprowadzany przez Polską Unię Ceramiczną, jako organizację branżową współtworzącą BCU, uzyska certyfikat kwalifikacji sektorowej nadawany i uznawany przez daną branżę.
Wybrane linki do informacji o tworzonym w Opocznie Branżowym Centrum Umiejętności:
https://www.opocznopowiat.pl/strona-3511-branzowego_centrum_umiejetnosci_poprzez.html
https://zspnr1.pl/2024/01/19/historyczna-umowa-na-bcu-w-naszej-szkole-podpisana/