UWAGA! Polscy producenci płytek ceramicznych alarmują. W dalszym ciągu zalewa nas agresywny import!!!

Polscy producenci alarmują, że płytki ceramiczne z importu w coraz większym stopniu „zalewają” polski rynek. Rodzimi producenci muszą spełniać cały szereg kosztowanych obwarowań wprowadzonych w Unii Europejskiej, które nie dotyczą Indii, Turcji czy Chin.

  • Polska Unia Ceramiczna wraz z Ogólnopolską Federacją Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl zwróciła się z apelem i prośbą do Premiera Donalda Tuska o współpracę i wsparcie w zakresie obrony polskiego rynku producentów płytek ceramicznych.
  • Apel dotyczy przeciwdziałania agresywnemu importowi płytek ceramicznych, przede wszystkim na teren naszego kraju.

W ocenie producentów zezwalanie na wysoki import płytek ceramicznych jest aktem nieuczciwej konkurencji, na którą godzą się władze Unii Europejskiej. 

Polscy rodzimi producenci muszą spełniać cały szereg kosztowanych obwarowań wprowadzonych w Unii Europejskiej, które nie dotyczą Indii, Turcji czy Chin.

Polska Unia Ceramiczna i Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl apeluje do Premiera Donalda Tuska o współpracę i wsparcie producentów płytek ceramicznych, którzy ze względu na nieuczciwą konkurencję z Indii, Turcji czy Chin oraz skokowy wzrost cen energii, czy gazu w Polsce w ostatnich latach zmniejszają z roku na rok produkcję, co grozi zwolnieniami pracowników i mniejszymi wpływami z podatków i składek do ZUS czy NFZ.

W piśmie z dnia 9 września 2024 r. do Premiera Donalda Tuska wskazano, że Polska Unia Ceramiczna zrzesza największych producentów płytek ceramicznych. Unię tworzą: Ceramika Paradyż, Grupa Cerrad, Grupa Cersanit, Grupa Końskie, Marazzi Poland oraz Grupa Tubądzin. 

Wyżej wymienione spółki zatrudniają ok. 6 000 pracowników, a łącznie z siecią kooperujących z nimi partnerów miejsc pracy jest ok. 60 000 osób. Moce produkcyjne z kolei szacowane są na ok. 130 mln m2 płytek w skali roku, co po Hiszpanii i Włoszech stanowi trzecią siłę produkcyjną w Unii Europejskiej. 

Niestety, jak wskazują producenci płytek, płytki ceramiczne z importu w coraz większym stopniu „zalewają” polski rynek. Import płytek rośnie dynamicznie już od wielu lat.

Zdaniem producentów płytek ceramicznych wprowadzone rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) z 9 lutego 2023 r. dotyczące ceł antydumpingowych na płytki ceramiczne pochodzące m.in. z Indii, ustalone na poziomie od 6,7% do 8,7% (stawki uzależnione od producenta eksportującego), nie zahamowało importu z Indii. Warto podkreślić, że producenci z krajów Unii Europejskiej przestrzegają szeregu norm, które w żadnym innym zakresie nie obowiązują wielu azjatyckich krajów, np. Indii. Dotyczy, to certyfikatów jakościowych, standardowych warunków pracy, wysokości wynagrodzenia lub ograniczeń środowiskowych. 

Ponadto, kiedy obecnie Zachód staje po stronie zaatakowanej Ukrainy, wspomniane Indie korzystają z preferencyjnych cen na dostawy surowców energetycznych z Rosji. Okoliczności, te powodują uprzywilejowanie producentów azjatyckich wobec wytwórców europejskich, czemu nie przeciwdziała ww. poziom wprowadzonych dotychczas ceł – wskazują polscy producenci.

Producenci płytek, także wskazują że: „w ramach Polskiej Unii Ceramicznej zrzeszonych jest sześć podmiotów i biorąc pod uwagę wyłącznie firmy zrzeszone, z tytułu wzrostu cen energii
i gazu, to koszty wzrosły w 2022 r. dwukrotnie. Podstawowy limit pomocy przewidziany na rok 2022 stanowił jedynie 10 proc. rocznego wzrostu kosztów. Jeszcze gorzej sytuacja
ta wygląda w odniesieniu do znanych cen energii i gazu na rok 2023, gdzie koszty wzrosły o kolejne 80 proc. vs. 2022 i aż 360 proc. vs. 2021 r. Jednak wskazane wsparcie stanowiło raptem 5 proc. rocznego wzrostu kosztów”.

W Polsce mamy najdroższą energię elektryczną w UE

Ponadto, obecnie w Polsce mamy najdroższą energię elektryczną w UE, dlatego też branża oczekuje pilnego uruchomienia trzeciej transzy rządowego programu pn. „Pomoc dla przemysłu energochłonnego w związku z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej  w 2024 r.”, która pozwoli, chociaż w części zrekompensować różnice cen. Niestety, będzie to ostatnia możliwość wsparcia przemysłu energochłonnego, do którego się zaliczają producenci płytek ceramicznych. Pytanie jest takie – co dalej? 

W Białorusi zakaz na import płytek ceramicznych z Polski

Niekorzystną informacją dla branży jest także to, iż władze Białorusi od 15 października 2024r. wprowadzają zakaz na import szeregu produktów, w tym płytek ceramicznych z Polski.

Polska Unia Ceramiczna wraz z Ogólnopolską Federacją Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl, w apelu z dnia 09 września 2024 r., zwróciła się z prośbą do Premiera
o współpracę i wsparcie producentów płytek ceramicznych, a także o udzielenie odpowiedzi, czy w rządzie i Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów trwają prace merytoryczne/analityczne dotyczące: zbadania  korelacji wzrostu importu płytek do Polski, wzrostu kosztów wytwarzania płytek w Polsce, a zarazem spadku produkcji przez rodzimych producentów, aby w konsekwencji przeciwdziałać likwidacji miejsc pracy?
Oraz czy jest możliwe spotkanie z Premierem w celu przedstawienia osobiście przedmiotowej problematyki?

                                                                                                    Dr Ferdynand Gacki

                                                                                   Prezes Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej

Podobne wpisy